Knihovna

Provozní doba: středa 9:30 - 12:00, 12:30 - 17:00 v budově úřadu, ul. Světlovská 2/82, Ostrava-Proskovice

Knihovna v Proskovicích je jednou z 28 poboček Knihovny města Ostravy.

Nachází se přímo v budově Úřadu městského obvodu Proskovice na adrese Světlovská 2/82, Ostrava-Proskovice. Své služby nabízí pravidelně každou středu od 9:30 do 12:00 a od 12:30 do 17:00 hodin. Registrovaným čtenářům je zde k dispozici více než 2 460 svazků stálého fondu a zhruba 500 svazků cirkulačního fondu, který zahrnuje především žádané tituly a novinky. Za rok je zde nakoupeno přibližně 70 nových knih. Knihovna odebírá pro své čtenáře také časopisy, jejichž výběr reflektuje zájem čtenářů. Každoročně se zde vypůjčí přibližně 5 450 knih a časopisů. Knihovna pořádá pro své čtenáře pravidelné akce, např. Týden knihoven, Evropský týden mobility, Den Země… V tyto dny jsou pro čtenáře připraveny různé kvízy, křížovky a testy, pro účastníky jsou připraveny drobné ceny. Knihovnu navštěvuje cca 60 registrovaných dětí, pro které, ale nejen pro ně, jsou připraveny různé soutěže a projekty - například už tradiční Knížka pro prvňáčka a Lovci perel. Ceny do soutěží každoročně věnuje městský obvod. V roce 2018 se knihovna zapojila do projektu S knížkou do života / Bookstart.

Knihovna spolupracuje s místní základní školou, pro kterou pravidelně připravuje nabídku lekcí informačního vzdělávání a besed, a s družinou, pro kterou realizuje tvůrčí výtvarné dílny a soutěže.

V roce 2019 byla ve spolupráci s městským úřadem provedena rekonstrukce interiérů.

Knihovna, jakožto neocenitelná služba pro občany našeho městského obvodu, užívá prostory úřadu v rámci bezplatné výpůjčky.